رئیس «سمت» در مراسم رونمایی از کتاب «ژئوپلیتیک و ژئواستراتژی جهان اسلام»:

این کتاب پاسخ‌گوی نیازهای راهبردی در حوزه جغرافیای سیاسی خواهد بود

۰۱ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۶:۵۴ کد : ۴۹۶ اخبار
تعداد بازدید:۲۱۲۶
حجت‌الاسلام دکتر داود مهدوی‌زادگان در مراسم رونمایی از کتاب «ژئوپلیتیک و ژئواستراتژی جهان اسلام» این کتاب را در راستای پاسخ‌گویی به نیازهای راهبردی در حوزه جغرافیای سیاسی دانست.
این کتاب پاسخ‌گوی نیازهای راهبردی در حوزه جغرافیای سیاسی خواهد بود

به گزارش روابط‌عمومی «سمت»، روز شنبه اول بهمن‌ماه مراسم رونمایی از کتاب «ژئوپلیتیک و ژئواستراتژی جهان اسلام» با حضور و سخنرانی دکتر داود مهدوی‌زادگان رئیس «سازمان مطالعه وتدوین»، دکتر سید یحیی صفوی مولف کتاب، دکتر ابراهیم متقی رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، دکتر محمدرضا حافظ‌نیا استاد دانشگاه تربیت مدرس و دکتر سید حمزه صفوی مدیر عامل موسسه آینده پژوهی جهان اسلام برگزار شد.

 

حجت الاسلام و المسلمین دکتر داوود مهدی‌زادگان رئیس سازمان مطالعه و تدوین کتب دانشگاهی در علوم اسلامی و انسانی (سمت) در این مراسم با بیان اینکه کتاب «ژئوپلتیک و ژئواستراتژی جهان اسلام» نتیجه تلاش‌های علمی و عملی یکی از یاران نام آشنای امام و رهبری و انقلاب اسلامی است، درباره کتاب اظهار داشت: برخی از علوم ساحت نظری و برخی دیگر ساحت عملی‌شان بیشتر است اما اینکه افرادی در هر دو ساحت تجربه و علم تبحری داشته باشند، کم هستند چراکه غالبا یا در مباحث نظری محض و یا عملی تبحر و تخصص دارند.
وی تجمیع ابعاد نظری و عملی نویسندگان را نادر دانست و افزود: مباحث جغرافیای استراتژیک علاوه بر جنبه‌های نظری، جنبه عملی آن ضرورت دارد لذا باید کسانی به آن بپردازند که اشراف داشته‌ باشند.
«رئیس سازمان مطالعه و تدوین» با تاکید براینکه سردار صفوی گنجینه کتاب دفاع مقدس و دنیایی از راز و رمز و مسائل مربوط به امنیت و دفاع استراتژیک در سینه دارد، ادامه داد: خوشبختانه سردار رحیم صفوی در هر دو زمینه نظر و عمل صاحب نظر و صاحب سبک هستند.
وی ادامه داد: بحثی که دکتر صفوی در این کتاب به آن پرداخته اند از جمله مباحثی است که نیاز است نویسنده علاوه بر آشنایی کامل بر مباحث نظری امنیت و استراتژیک منطقه و جهان، اشراف عملی بر این موضوع مهم را نیز دارا باشد و ما مفتخریم که در سازمان «سمت» این کتاب گرانبها را با همکاری مرکز آینده پژوهی جهان اسلام منتشر کرده‌ایم.
حجت الاسلام مهدوی‌زادگان در ادامه افزود: مباحث جغرافیای سیاسی از جمله مباحثی است که باید نویسنده در هر دو حوزه علم و عمل صاحب ایده باشد؛ حقیقتأ کتاب دفاع مقدس در سینه دکتر صفوی است و دنیایی از راز و رمز و مسائل امنیتی در شخصیت ایشان موج می‌زند و جنبه علمی و عملی ایشان بسیار بالاست.

 

ساختار قدرت جهانی در دوره گذار ژئوپلیتیکی است/رویارویی جبهه مقاومت و جبهه استکبار برخورد دو قلمرو ژئواستراتژیک است
دکتر سید یحیی صفوی در آیین رونمایی از کتاب «ژئوپلیتیک و ژئواستراتژی جهان اسلام» گفت دین اسلام تا سال۲۰۵۰ دین اول جهان از نظر جمعیت خواهد بود، وی افزود: قدرت هژمون آمریکا شکست خورده و قدرت‌های جدیدی در حال شکل‌گیری است.
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در مراسم رونمایی از بیست‌ودومین کتاب خود در تشریح علت نگارش این کتاب و طرح این سؤال که چرا ما باید مصرف‌کننده تولیدات غربی‌ها باشیم گفت: من از این مسئله در طول دوران تحصیلم از سال1350 رنج کشیده‌ام که چرا اندیشمندان و اساتید دانشگاههای ایران نباید هیچ نظریه و تولید علمی داشته باشند، ما همواره در مبانی نظری، مصرف‌کننده نظرات غربی‌ها بوده‌ایم درحالی که با تولید علم می‌توانیم هم کشور و ملت خودمان را به پیشرفت، رفاه و آبادانی برسانیم و هم جایگاه کشورمان را در معادلات منطقه‌ای و جهانی ارتقاء دهیم. 
وی افزود: ما به‌عنوان مسلمان‌ها و ایرانی‌ها باید تولیدکننده علم و ادبیات باشیم و به غربی‌ها بفهمانیم که جایگاه ژئوپلیتیکی و ژئواستراتژیکی ایران در منطقه و جهان کجاست.
رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید سلیمانی افزود: سومین دغدغه‌ای که من را به نگارش این کتاب واداشت پیشینه تخصصی و آموزشی‌ دو دهه گذشته‌ام در حوزه جغرافیای سیاسی و مشاهده و تجربه حدود نیم قرن تغییر و تحولات در منطقه غرب آسیا و در کشورمان بود.
دکتر صفوی ادامه داد: به عنوان مثال جنگ تحمیلی علیه کشورمان، یک برخورد ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک بود که ملت ما به رهبری حضرت حضرت امام خمینی(ره) و نیروهای مسلح مقتدر خود در آن پیروز شد. هم‌اکنون برخورد جبهه مقاومت با جبهه استکبار آمریکایی و اروپایی و صهیونیستی نیز برخورد دو قلمرو ژئواستراتژیک است.
این استاد جغرافیای سیاسی با بیان اینکه به نظر تعداد زیادی از اندیشمندان جغرافیای سیاسی، روابط بین‌الملل و علوم سیاسی، جهان در حال تغییر و تحول دیگری است تأکید کرد: ساختار قدرت در دوره یک گذار ژئوپلیتیکی قرار دارد.
وی افزود: به طور قطع قدرت هژمون امریکا و آرزوی تنها ابرقدرت جهانی شدن آمریکا با شکست مواجه شده و جهان به سمت ساختار دوبخشی شرقی-غربی و چند قطبی شدن قدرت در حال حرکت است و به نظر می‌رسد که جهان آرام آرام به سمت یک نظم جدید در حرکت باشد.
وی افزود: در این کتاب به صورت علمی استدلال شده که بروز و ظهور قدرت جهان اسلام در کنار سایر قطب‌های قدرت در آسیا، اروپا و آمریکای جنوبی، هندسه نظم جدید جهانی را تشکیل خواهد داد.


جای خالی این کتاب در فضای دانشگاهی
دکتر ابراهیم متقی رییس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران نیز درباره کتاب «ژئوپلیتیک و ژئواستراتژی جهان اسلام» گفت: بدون شک جای خالی این کتاب در فضای دانشگاهی و حوزه مطالعات راهبردی و امنیتی مشهود بود؛ هرگاه بخواهیم در حوزه‌های سیاسی و امنیتی موضوعات را بررسی کنیم باید نگاهی ژئوپلتیک داشته باشیم یعنی نگاهی مبتنی بر جغرافیا و امنیت و خوشبختانه در فضای بین‌المللی مسائل راهبردی لحظه‌به‌لحظه نوشته، توضیح و تدوین می‌شود به این دلیل قدرت سیاسی با علم پیوند داده شده است.
متقی افزود: در کتاب آقای صفوی یک تحلیل بنیادین درباره نظریات ژئوپلیتیک وجود دارد وقتی که نگاه ما در سیاست خارجی مربوط به مقاومت جهان اسلام است پس باید یک درک بنیادین درباره فرهنگ، منطقه و سیاست داشته باشیم؛اگر این کتاب مرجع تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری راهبردی ما شود می‌توانیم در آرایش قدرت، بهتر تصمیم‌گیری کنیم و با بازیگران این حوزه بهتر تعامل داشته باشیم.
رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران درخصوص درس مایه و نکته‌ای که از این کتاب آموخته است، افزود: اگر حوزه علم و اندیشه و تفکر کلان از حوزه تصمیم‌گیری دور باشد، نمی‌تواند امنیت بین المللی کشور را تامین کند؛ پس نگاه ژئو استراتژیک در درونش مبتنی بر آن چیزی است که ما از آن به عنوان عقلانیت راهبردی و بصیرت یاد می‌کنیم.

 

این کتاب باید به زبان های عربی، انگلیسی و اردو ترجمه شود
در ادامه این مراسم دکتر محمدرضا حافظ‌نیا استاد دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به کتاب ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک جهان اسلام گفت: من سراغ ندارم تاکنون در این موضوع کتابی در ایران نوشته شده باشد و از این جهت بسیار ارزشمند است.
وی افزود: این اثر بیش از آنکه تالیف و گزاره‌های معرفتی آثار علمی دیگران باشد آمیخته با تولیدات مؤلف است که در آفرینش آن ابداعاتی داشته است. این کتاب عمدتاً مبتنی بر مطالعات و تحقیقات نویسنده است که سال‌های سال در این زمینه جهان اسلام کار کرده و نوآوری معرفتی به حساب می‌آید.
دکتر حافظ‌نیا تأکید کرد: من قویا این کتاب را به صاحب نظران و متخصصین و کسانی که در رشته‌های مختلف کار می‌کنند و به نوعی در حوزه‌ جهان اسلام مطالعاتی انجام می‌دهند توصیه می‌کنم و پیشنهاد می کنم ناشر محترم این کتاب را به سه زبان عربی، انگلیسی و اردو ترجمه کند.
گفتنی است کتاب ژئوپلیتیک و ژئواستراتژی توسط دکتر سید یحیی صفوی در هفت فصل تألیف و توسط سازمان سمت و مرکز آینده پژوهی جهان اسلام به چاپ رسیده است.
در پایان این مراسم کتاب «ژئوپلیتیک و ژئواستراتژی جهان اسلام» با حضور منتقدین، اهالی رسانه و رئیس «سازمان مطالعه و تدوین» و جمعی از اساتید دانشگاه‌ها رونمایی شد که تصاویری از آن را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید:

 

کلید واژه ها: دکتر سید یحیی صفوی دکتر داود مهدوی‌زادگان ژئوپلیتیک و ژئواستراتژی جهان اسلام


نظر شما :